چهارشنبه, 09 آذر, 1401
WEDNESDAY, November 30, 2022
مجموعه سواركاري وركانه همدان ( ورزشی )
معرفی
اطلاعات تماس
تعرفه
مجموعه سواركاري وركانه واقع در 20 كيلومتري جنوب شرقي همدان در مسیر جاده ملاير بسمت سد اكباتان حدود 5 كيلومتري را طی تا به روستاي تاریخی وركانه مي رسيم.
از قدیمی ‌ترین مجموعه اصطبلهای استان همدان در روستای ورکانه همدان واقع شده که به عنوان نگین گردشگری روستایی این استان شهرت یافته با لاشه سنگ های گرانیتی که تمام‌ کوچه ‌های آن را احاطه کرده قرار دارد.
اصطبلی زیبا با معماری منحصر بفرد در دو کیلومتری جنوب روستا که در سال 1354 ه.ش توسط مری لیلی قراگوزلو نوه امیرطومان قراگوزلو که در بین اهالی معروف به مهری خانم است ساخته شده.
این بنا در سالهای پیش از انقلاب به عنوان مرکز پرورش اسب عرب ایرانی دربار پهلوی استفاده می شده و در حال حاضر متعلق به اهالی روستا و نیز جز آثار دیدنی روستا به شمار می رود. این بنا دارای طول و عرضی به ابعاد 75 در 22 متر و با زیربنای کل 1650 متر مربع می باشد و دارای یک حیاط مرکزی است که در دو طرف حیاط فضای نگهداری اسب قرار گرفته بطوری که در هر سمت حیاط 25 غرفه نگهداری اسب ایجاد شده، این مجموعه شامل 50 غرفه و 4 اتاق نگهداری علوفه و انباری می باشد که اتاقها در دوضلع دیگر، ورودی قرار دارند.
ورودی اصطبل در ضلع شمال شرقی بناست و در ضلع های شرقی و غربی انبار علوفه و فضای نگهبانی تعبیه شده و کف انبار ها از کف حیاط در حدود یک متر پایین تر است. بنا تماما از لاشه سنگ های گرانیت موجود در محل استفاده شده است.


تهران، کیلومتر 7 بزرگراه فتح
خیابان خلیج فارس، بلوار رهنما
مجموعه سوارکاری و چوگان نوروزآباد
مجموعه های سوارکاری
021 - 6626 87 94
©2017 Equitation Complexes, All Right Reserved